Napsali o nás

 

svatebni-zpravodaj

 Češi objevili svatební koordinátory. Využije je každý třetí pár

  tyden-nahledČeští snoubenci při přípravách svého velkého dne stále častěji využívají pomoci svatebních koordinátorů. Podle oslovených svatebních agentur profesionální pomocí nepohrdne až třetina budoucích novomanželů. V kurzu jsou romantické „vintage“ svatby a honosné vdavky na zámcích.

Přestože první tuzemské svatební agentury, které vznikaly po vzoru firem v západních zemích, se zde objevily teprve před několika málo lety, koordinátoři si na nezájem snoubenců zatím nemohou stěžovat. Jejich zkušeností v zařizování hostin, svatebních obřadů a veselic podle koordinátorky Kláry Vláčilové Formánkové využije zhruba 30 procent novomanželů.


Úkolem koordinátora je postarat se o hladký průběh obřadu a ničím nerušenou oslavu. V seznamu poskytovaných služeb agentur je například vítání svatebčanů, kontrola zasedacího pořádku, přebírání květin a pohoštění od dodavatelů, v některých případech také odvoz hostů či pomoc při oblékání nevěsty. V nabídce lze najít i svatbu na klíč, která navíc čítá i pomoc s výběrem dodavatelů, hotelu, květin, výzdoby, fotografa či hudby. Své ano si mohou snoubenci říct na svatbě námořnické, historické nebo v retro stylu. Oblíbené jsou zejména rustikální „vintage“ svatby nebo honosné zámecké. Stále více snoubenců také upouští od tradiční svatební hostiny a přiklání se spíš k variantě teplého rautu.„Svatba má být především oslavou úžasného spojení dvou lidí, a ne stresujícím zárodkem rozvodu,“ myslí si svatební koordinátorka Nina Fukalová, která upozorňuje, že starosti s přípravami svatebního dne vlastně nikdy nebyly výhradně v režii snoubenců. Do svatebního kolotoče se zapojují rodiče, sourozenci či přátelé a výsledkem tak nemusí být kýžená svatba snů. Využít služeb profesionála tak mů

že být cestou, jak se vyhnout případným konfliktům v rodině.

logo-tyden-nahled

Ne všichni ale na širokou nabídku agentur slyší. „Služeb svatebních agentur nevyužívám a ani to nemám v plánu,“ míní například Barbora Němcová, kterou čeká svatba letos v létě. „Mě totiž vlastně všechno to zařizování docela baví,“ komentuje svatební přípravy budoucí nevěsta.

Svatba na míru

Ceny za služby koordinátorů na jeden den se pohybují v řádech tisíců korun. Za svatbu na klíč s kompletním servisem pak snoubenci zaplatí i desítky tisíc. Kromě financí je ale pro snoubence důležitá také míra empatie koordinátora, který by měl zohlednit přání klientů a nabídnout jim svatební den přesně na míru.


Podle oslovených svatebních agentur na trendy ve svatbách zatím neměla významný vliv ani krize a s ní spojené šetření. „Svatba je odrazem nejen finančních možností svatebčanů a jejich rodin, ale i vkusu. A na ten krize vliv nemá,“ podotýká Fukalová. I dnes prý ale platí, že na šatech, fotografovi a snubních prstenech by ženich s nevěstou šetřit neměli.Například mladý podnikatel z Prahy si ale bude případné využití služeb koordinátorky v budoucnu dlouze rozmýšlet. Spolupráce s ní totiž podle něj přípravy na svatbu nejen zpomalila, ale i výrazně prodražila. „Například vybírala dodavatele a služby podle toho, kde měla největší provizi. Řídila se zřejmě tím, že nezáleží na kvalitě služby, protože kolikrát se asi klient vrátí, aby nabízené služby znovu využil?“ ptá se.

FOTO: PROFIMED

Úryvek z článku věnující se koordinaci svateb www.svatebniinfo.cz 
logo-svatebni 
 

reklama-nws